İskele Kurulumu ve Denetimi Eğitimi

İskele Kurulumu ve Denetimi Eğitimi

Eğitimin Amacı :
İskelelerin kurulumundan, yetersiz kontrolünden kaynaklanan kazaların önüne geçilmesi amacıyla iskelelerin kurulum gerekliliklerin, kontrol unsurlarının ve güvenli çalışma metotlarının aktarılması amaçlanmaktadır.

Eğitim İçeriği:

Bölüm 1 : İskele Çeşitleri ve İskeleyi Oluşturan Parçalar

 1. İskele Tipleri
 2. İskelelerin parçalarının ve Onların kullanışlarının Tanımlanması
 3. İskelenin Değişik Parçalarına Gelen Yüklerin Özellikleri

Bölüm 2 : İskelelerin Bakımı

Bölüm 3 : İskelelerde Çalışmada İş Güvenliği

Bölüm 3.1 Genel İş Güvenliği Eğitimi

 1. Kaza teorisi
 2. Risk Değerlendirmesi
 3. İskele çalışmalarında Kullanılan Kişisel Koruyucu Donanımlar
 4. Sahada Uyarı İşaretlemeleri ve Uyarı Sistemleri

Bölüm 3.2 İskele Çalışmalarında İş Güvenliği Eğitimi

 1. İskelelerde Güvenlik
 2. Yetkinlik ve Eğitim Gereklilikleri
 3. Merdivende Güvenli Çalışma
 4. Yüksekte Çalışma
 5. Emniyet Donanımları

Bölüm 4 : Saha Uygulamaları

Kimler Katılmalı :
Her seviyedeki çalışanlar katılabilir.

Eğitim Süresi :
2 Gün

Kalite ve Avrupa normlarına uygunluk
Avrupa normlarına uygunluk. Bu da EN12810 ve EN12811 normlarında üretim ve kurulum demek. Bu normlar, Türkiye’de  2005 yılında kabul edilmiş ve TS EN12810 ve TS EN12811 olarak adapte edilmiş. Ancak hiçbir üretici, üretim aşamasında bu normlara dikkat etmemiş, bu anlamda bir kontrol de olmamıştır. Bakanlığın en son aldığı karar itibariyle 2011 yılından itibaren Bu normlar mecburi olarak tebliğ edilmiştir. En son 2011 Nisan ayının 1 inde İstanbul’da İskele ve Kalıp fuarında seminer veren T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Baş İş Müfettişi ve İnşaat Mühendisi Tevfik Paçacıı Bu konuda Sanayi Bakanlığından alınan son tebliğ ile bu sürecin başladığını artık inşaatlarda eski tip standartta uymayan iskelelerin şayet uygun olmasa toplatılacağını ve şantiyelerin uygunsuz iskelelerden dolayı kapatılmaya kadar gidileceğini beyan etti. Ayrıca üreticilerinde bu standartlarda üretime başlamadığı taktirde üretimlerinin durdurulacağını ekledi.

Güvenli çalışma ortamı ve Verimli İş süreci
Güvenlikli İskelelerde her 50-ve 100 cm de yan korkulukların olması yürüme platformunun çift çelik kalasların son derece güvenli olması ve her kat arası içten çıkış merdiveni olması çalışan işçilerin her ne yükseklikte olursa olsun güven içinde daha verimli çalışacağı gayet açıktır. Bu nedenle güvenlikli iskele işçi çalışma verimliliği açısından da çok önemlidir.

Praik Kurulum ve söküm FAst Fix system
Fast fix kolay kurulum sistemi sayesinde iskelerinizi çok kısa sürede ve pratik olarak kurma ve sökmeniz mümkündür. Afix mühendislerinin geliştirdiği Fast-fix kilit sistemi sayesinde kurulu iskelenizi fast-fix leyerek sökmenize gerek kalmadan başka bir alana vinç sayesinde taşıyabilirsiniz Buda size bu büyük bir zaman kazandırır.

İskele Kurulumu ve Denetimi Eğitimi